Dział wiadomości

Redaktor naczelny

Adam Sadowiak 

Redaktorzy

Krystian Ruciński

Artur Wachowicz

Zbigniew Żubryj

Michał Franczyk

Jakub Chmielecki

Paulina Wagner

Krzysztof Szymczak

Patryk Nusbaum

Bartłomiej Barański

Dział fotograficzny

Anna Wegner-Bonisławska

Dział Techniczny

Piotr Walczak

Kontakt
czwartek, 25 listopad 2021 10:27

111 urodziny obchodzi dzisiaj Widzew Łódź!

Napisane przez Bartek Barański
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Anka WB Anka WB

Dokładnie 25 listopada 1910 roku powstało Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego zarejestrowany przez Gubernię Piotrkowską w rejestrze stowarzyszeń i przez te dokładnie 111 już lat tworzy się na bieżąco historia naszego klubu!

Data ta mogła być bowiem odrobine inna gdyż status Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego w Widzewie zalegalizowany został 5 listopada 1910 jednak pamiętać trzeba, że w czasach zaboru obowiązywał kalendarz juliański co na dzisiaj używany kalendarz gregoriański daje nam datę 18 listopada a samo zakończenie procedury rejestracji i ostateczne wpisanie TMRF miało miejsce 25 listopada 1910 roku.

Sama nazwa „Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego” było jednak nazwą używaną niemalże tylko przy oficjalnych dokumentach. Na co dzień jednak zarówno członkowie jak i prasa używali nazwy „TMRF Widzew” bądź po prostu „Widzew”.

Każdy z nas słysząc „Widzew” myśli przede wszystkim o piłce nożne jednak tak jak i obecnie, tak samo od samego początku „Widzew” to rodzina łącząca wszelkich miłośników sportu a doskonałym przykładem tego, że od początku obok piłki nożnej funkcjonowała sekcja gimnastyki. W 1911 roku TMRF Widzew z siedzibą przy ulicy Rokicińskiej wystartował w ogólnołódzkich mistrzostwach futbolowych.

W styczniu 1922 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, byli członkowie TMRF: Jan Augustyniak, Wacław Gapiński, Ludwik Rękowski, Antoni Stanecki, Józef Wojtczak wspólnie stworzyli Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew a co najważniejsze, w statucie zawarli zapisy potwierdzające kontynuacje oraz nawiązanie do działania przedwojennego Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego.

I tak oto od 111 już lat Widzew kontynuuje budowanie swojej marki, walczy o powrót w należne mu miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jako jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, jeden z najbardziej rozpoznawalnych Polskich klubów w Europie, czterokrotny Mistrz Polski, siedmiokrotny Wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski oraz Superpucharu. Półfinalista Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych w latach 82/83 jak i członek fazy grupowej Ligi Mistrzów w latach 96/97!

Klub z którego wypłynęli tak znakomici piłkarze jak Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek, Krzysztof Surlit, Wiesław Wraga oraz wielu innych. W czasach trudnego PRL’u wykreowała się postać Ludwika Sobolewskiego który pomimo tak wielu przeciwności zdołał zbudować klub który w swoim czasie nie miał sobie równych, postać uważana za legendę, architekta, wizjonera dzięki któremu Widzew walczył jak równy z równym, bez cienia zwątpienia nie tylko w Polsce ale i w Europie.

Dzisiaj, w tak ważnym dniu dla nas wszystkich, życzymy zarówno piłkarzom, trenerom, działaczom, kibicom – całemu Widzewowi, aby barwy czerwowno-biało-czerowne, aby herb Widzewa ponownie zagościł na pozycji Mistrza Polski wraz z regularnymi występami w europejskich pucharach. Aby najwyższe sportowe emocje gościły na naszym stadionie i elektryzowały kibiców w całej Europie.

Czytany 26 razy

Następny mecz

Sezon 2021/22 - Kolejka 19
Datum niedziela, 28 Lis 2021 Beginn 18:00
Widzew Łódź
Widzew Łódź
-:- Zagłębie Sosnowiec
Zagłębie Sosnowiec

Tabela

# Zespół Mecze Pkt
1 Miedź Legnica 19 41
2 Widzew Łódź 18 35
3 Korona Kielce 19 32
4 Podbeskidzie Bielsko-Biała 19 32
5 GKS Tychy 18 30
6 Sandecja Nowy Sącz 18 30
Kalendarium
Polska Reszka Konrad
24 - urodziny dziś
Polska Chałaśkiewicz Sławomir
58 - urodziny jutro
Polska Robak Marcin
39 - urodziny jutro
Polska Krzywicki Marcin
35 - urodziny jutro
Polska Olczak Sebastian
30 - urodziny za 2 dni
Tunezja Abbes Hachem
35 - urodziny za 3 dni
Polska Sokołowicz Michał
33 - urodziny za 4 dni
Polska Wachaczyk Krzysztof
61 - urodziny za 5 dni
Polska Kaczmarek Marcin
42 - urodziny za 5 dni
Polska Gibas Mikołaj
23 - urodziny za 5 dni