Redaktorzy

Piotr Walczak

 

Foto

Anna Wegner-Bonisławska

Łukasz Romanowski

Kontakt
sobota, 20 maj 2023 20:51

Kolejka XXXIII - Radomiak Radom

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu jutrzejszym łódzki Widzew w Radomiu zmierzy się z Radomiakiem. Obie drużyny sąsiadują ze sobą w tabeli i mają po czterdzieści jeden punktów.

Radomiak rozpoczął sezon z Mariuszem Lewandowskim na ławce trenerskiej. Po niespełna roku 16 kwietnia 2023 roku zastąpił go na tym stanowisku Rumun Constantin Galca.

Dla Radomiaka jest to trzeci sezon w Ekstraklasie. Po raz pierwszy w najwyższej klasie rozgrywkowej pojawili się w sezonie 1984/85. Utrzymali się w niej jeden sezon. Drugi raz zameldowali się w sezonie 2021/22 i tym razem drużynie z Radomia udało się utrzymać. Ten sezon także zakończy się pozytywnie dla Zielonych, którzy zapewnili sobie utrzymanie i na pewno w przyszłym sezonie znów będą rywalizować wśród najlepszych zespołów w Polsce.

Radomiak to przede wszystkim zawodnicy z zagranicy. W szatni zespołu z Radomia obok Polaków najwięcej jest Portugalczyków i Brazylijczyków (po trzech). Szatnię uzupełniają między innymi Kolumbijczycy, Grek, Szwajcar, Hiszpan, Południowoafrykańczyk, Kongijczyk, Gwinejczyk, Kabowerdeńczyk. Zimą drużynę opuścił Brazylijczyk i Portugalczyk, a kolejny Portugalczyk nabawił się groźnej kontuzji. Patrząc na liczby, to Polaków jest mniej niż obcokrajowców, a należy do tego dodać jeszcze dwóch Rumunów, którzy pomagają głównemu szkoleniowcowi w sztabie trenerskim.

Po trzydzieści ligowych występów mają Roberto Alves i Lisandro Semedo. Spośród Polaków najwięcej razy na murawie meldowali się Dawid Abramowicz (29) i Gabriel Kobylak (28).

Najskuteczniejszym graczem Radomiaka jest Leonardo Rocha, który wzmocnił zespół zimą i ma na swoim koncie sześć trafień. Na drugim miejscu z czterema trafieniami jest Maurides, ale ten zawodnik opuścił zimą drużynę z Radomia.

Radomiak to czołowa drużyna w polskiej Ekstraklasie pod względem kolorowych kartoników. W tym sezonie Zieloni zdobyli już siedemdziesiąt osiem żółtych kartek (czwarte miejsce) oraz trzy czerwone (szósta lokata). Najwięcej żółtych kartek na swoim koncie mają Luis Machado (12) i Raphael Rossi (11). Tych dwóch zawodników zgromadziło już dwadzieścia trzy żółte kartki, a cały Widzew dokładnie dwa razy więcej. Po jednej czerwonej kartce „złapali” Rossi, Pedro Justiniano i Mateusz Cichocki.

Aż czterech graczy na pewno nie zagra z Widzewem z powodu kontuzji. Są to Filipe Nascimento, Leandro, Francisco Ramos i Leonardo Rocha.

Zawodnicy Widzewa szczególną uwagę będą musieli zwrócić na Alvesa który należy do najlepszych w polskiej Ekstraklasie pod względem ilości kluczowych podań. W dryblingach lubuje się Machado, jednak ich skuteczność jest poniżej 50%.

Abramowicz, to zawodnik z „żelaznymi płucami”. Ten defensor jest bardzo aktywnym zawodnikiem, który w trakcie meczu pokonuje średnio prawie 11 kilometrów co jest jednym z najlepszych wyników w lidze.

Wcześniej wspomniany Machado ma na swoim koncie najwięcej żółtych kartek spośród wszystkich zawodników w PKO BP Ekstraklasie.

Czytany 10 razy

Następny mecz


Brak spotkań

Tabela

# Zespół Mecze Pkt
10 Stal Mielec 34 43
11 Korona Kielce 34 41
12 Radomiak Radom 33 41
13 Widzew Łódź 34 41
14 Jagiellonia Białystok 34 41
15 Śląsk Wrocław 34 38
Kalendarium
Polska Koniarek Marek
61 - urodziny dziś
Polska Plewnia Piotr
46 - urodziny dziś
Polska Jaworski Mirosław
62 - urodziny jutro
Polska Głusiński Piotr
46 - urodziny jutro
Polska Madera Sebastian
38 - urodziny jutro
Polska Kubik Arkadiusz
51 - urodziny za 2 dni
Polska Masłowski Łukasz
42 - urodziny za 2 dni
Francja Phibel Thomas
37 - urodziny za 2 dni
Polska Kowalczyk Radosław
50 - urodziny za 3 dni
Polska Kaczmarczyk Rafał
51 - urodziny za 4 dni