Redaktorzy

Piotr Walczak

 

Foto

Anna Wegner-Bonisławska

Łukasz Romanowski

Kontakt
sobota, 13 maj 2023 09:45

Kolejka XXXII - Górnik Zabrze

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu dzisiejszym Widzew po raz przedostatni zagra w tym sezonie w „Sercu Łodzi”. Najbliższym rywalem będzie jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w Polsce, Górnik Zabrze.

Na początku sezonu szkoleniowcem Zabrzan był Bartosch Gaul. 18 marca tego roku zastąpił go doskonale znany w Zabrzu Jan Urban. Jako zawodnik Jan Urban rozegrał w barwach Górnika sto trzydzieści pięć spotkań i strzelił dla swojego zespołu pięćdziesiąt pięć bramek. W latach 1984 – 1989 Górnik Zabrze w którym grał wówczas obecny szkoleniowiec zdominował rozgrywki w Polsce i zdobył w kolejnych czterech sezonach Mistrzostwo Polski. Jak na razie, są to ostatnie mistrzostwa w bogatej historii klubu ze Śląska.

Zabrzanie w rundzie jesiennej w siedemnastu spotkaniach zdobyli dwadzieścia punktów. W rundzie wiosennej mają już ich na koncie o jeden więcej, a do rozegrania zostały im jeszcze trzy kolejki.

Największą gwiazdą drużyny bez wątpienia jest niemiecki Mistrz Świata Lukas Podolski. Jednak to nie on spędził na boisku najwięcej minut. W tej klasyfikacji zdecydowanie prowadzi Erik Janza, który w dwudziestu sześciu spotkaniach zgromadził 2 601 minut na boiskach Ekstraklasy.

Najskuteczniejszym graczem Trójkolorowych jest Szymon Włodarczyk, syn byłego gracza Widzewa, Piotra. W tym sezonie strzelił już osiem bramek, w tym dwie Widzewowi w jesiennym pojedynku pomiędzy tymi drużynami.

Wspomniany wcześniej Janza ujrzał już w tym sezonie aż dziesięć żółtych kartek. Po jednej czerwonej kartce ujrzeli Kevin Broll i Richard Jensen.

Żaden z graczy Górnika nie będzie pauzował w meczu z Widzewem z powodu nadmiaru kolorowych kartoników.

Górnik często w tym sezonie prowadzi grę, częściej posiada piłkę. Średnia na mecz w tym sezonie to 55%, przy 52% Widzewa.

Nasz najbliższy rywal nie należy do zespołów, które unikają twardej gry na pograniczu faulu. Górnicy należą do najczęściej faulujących zespołów w lidze (4 miejsce – 431 fauli), a Widzew znajduje się na drugim końcu tej klasyfikacji (17 lokata – 362 faule). Piłkarze Górnika ujrzeli w tym sezonie osiemdziesiąt pięć żółtych kartek (Widzew – 44 – najmniej w lidze) oraz dwoma czerwonymi (Widzew jako jedyny w lidze zawsze kończył spotkanie w pełnym składzie).

Łodzianie średnio na mecz przebiegają o cztery kilometry więcej aniżeli ich najbliżsi rywale.

Czytany 8 razy

Następny mecz


Brak spotkań

Tabela

# Zespół Mecze Pkt
10 Stal Mielec 34 43
11 Korona Kielce 34 41
12 Radomiak Radom 33 41
13 Widzew Łódź 34 41
14 Jagiellonia Białystok 34 41
15 Śląsk Wrocław 34 38
Kalendarium
Polska Koniarek Marek
61 - urodziny dziś
Polska Plewnia Piotr
46 - urodziny dziś
Polska Jaworski Mirosław
62 - urodziny jutro
Polska Głusiński Piotr
46 - urodziny jutro
Polska Madera Sebastian
38 - urodziny jutro
Polska Kubik Arkadiusz
51 - urodziny za 2 dni
Polska Masłowski Łukasz
42 - urodziny za 2 dni
Francja Phibel Thomas
37 - urodziny za 2 dni
Polska Kowalczyk Radosław
50 - urodziny za 3 dni
Polska Kaczmarczyk Rafał
51 - urodziny za 4 dni