Kontakt
czwartek, 02 luty 2023 20:10

XIX kolejka - Jagiellonia Białystok

Napisane przez

Najbliższym rywalem Widzewa będzie Jagiellonia Białystok. Mecz rozpocznie się w dniu jutrzejszym o godzinie 20:30. Arbitrem spotkania rozgrywanego w „Sercu Łodzi” będzie Paweł Raczkowski.

Dla sędziego Raczkowskiego będzie to już trzeci mecz Widzewa w tym sezonie. Co ciekawe, we wszystkich Widzew występuje w roli gospodarza. Pierwszy mecz w siódmej kolejce z Wisłą Płock Łodzianie wygrali 2:1. Drugie spotkanie z Radomiakiem Radom w szesnastej kolejce przegrali 1:3.

Podopieczni Macieja Stolarczyka spisują się w tym sezonie zdecydowanie poniżej oczekiwań. Wpływ na pozycję w tabeli zapewne mają kłopoty finansowe „Dumy Podlasia”. Jagiellonia to jedyny zespół w Ekstraklasie, który w tym sezonie nie wygrał na wyjeździe. Na wyjazdach zespół z Białegostoku sześciokrotnie remisował i tylko trzy razy przegrał. Pod względem ilości remisów (siedem spotkań) Jagiellonia nie ma sobie równych w lidze. Zawodnicy z Białegostoku czterokrotnie byli karani czerwonymi kartkami i ustępują w tej klasyfikacji jedynie Miedzi Legnica, która ma o jedną czerwoną kartkę więcej.
W spotkaniu z Widzewem żaden z zawodników Jagiellonii nie będzie pauzował z powodu nadmiaru żółtych kartek.

Ofensywa Jagiellonii opiera się przede wszystkim na dwóch zawodnikach. Dwaj Hiszpanie Jesus Imaz oraz Marc Gual mają na swoim koncie po osiem trafień. Zważywszy na to, że Davo (Wisła Płock) oraz Hamulic (Stal Mielec) w przerwie zimowej zmienili ligę polską na belgijską i francuską (mają po dziewięć goli), to „białostoccy Hiszpanie” wspólnie z Kamilem Grosickim są najskuteczniejszymi graczami w naszej lidze. Obaj mają dodatkowo po trzy asysty, co powoduje że w klasyfikacji kanadyjskiej są na drugiej pozycji.

Dwóch zawodników Jagiellonii zagrało we wszystkich osiemnastu spotkaniach. Bramkarz Zlatan Alomerović zaliczył wszystkie występy od pierwszej do ostatniej minuty (1 620 minut), a Imaz na osiemnaście spotkań, trzynaście ma w pełnym wymiarze czasowym.

Portugalczyk Nene ma na swoim koncie aż osiem żółtych kartoników.

W dniu dzisiejszym Jagiellonię wzmocnił Czech Michal Sacek. Dwudziestosześciolatek, który ma za sobą występy w Sparcie Praga jest obecnie wyceniany na półtora miliona Euro. Na pewno może to być gracz, który znacząco wzmocni siłę Jagiellonii, jednak na razie musi „wdrożyć” się w styl gry zespołu z Podlasia.

Jagiellonia w pierwszej kolejce zremisowała na wyjeździe z Piastem 1:1. Goście prowadzili w Gliwicach po bramce Wojciecha Łaskiego przez siedem minut. Bramkę wyrównującą w sześćdziesiątej ósmej minucie zdobył Kamil Wilczek.

Pierwszy raz Widzew z Jagiellonią rywalizował w Ekstraklasie w sezonie 1987/88. Otwierający rundę wiosenną mecz w Łodzi zakończył się bezbramkowym remisem. Od tego pojedynku obie drużyny spotykały się w Łodzi w rozgrywkach ligowych jeszcze dwanaście razy. Łodzianie wygrali siedem spotkań, dwukrotnie lepsi okazali się przyjezdni z Białegostoku.

W dniu jutrzejszym urodziny obchodzą: Czesław Fudalej (83), Aleksejs Visnakovs (39) oraz Milos Dragojević (34).