4 lata od pamiętnego meczu z Sokołem Ostróda

Napisane przez
(3 głosów)

Jeśli mielibyśmy wymienić jeden z kluczowych spotkań Widzewa w niższych ligach, to jestem przekonany, że większość kibiców powiedziałaby o spotkaniu w Ostródzie, które decydowało o awansie łódzkiej drużyny z III do II ligi.

Zarządzający grupą pierwszą III ligi postanowili zorganizować wszystkie spotkania kończące sezon 2017/2018 w sobotę 16 czerwca o 17:00. Przypomnijmy, że awans mogła uzyskać jedynie drużyna, która zajęła 1. miejsce w tabeli. Końcówka sezonu rozjaśniła, że o promocję do wyższej klasy rozgrywkowej będzie walczyć Widzew Łódź oraz Lechia Tomaszów Mazowiecki.

Zarząd Widzewa przed decydującym spotkaniem zdecydował się na zmianę szkoleniowca. Franciszka Smudę zastąpił Radosław Mroczkowski, dla którego było to drugie podejście do pracy w czerwono-biało-czerwonych.

Mimo że spotkanie w Ostródzie kończyło sezon 2017/2018, to dla obu stron była to walka o wszystko. Widzew, żeby zapewnić sobie upragniony awans do II ligi, musiał ten mecz wygrać, natomiast Sokołowi tylko zwycięstwo dawało gwarancję utrzymania się w III lidze.

Nowy szkoleniowiec Widzewa postanowił przed meczem z Sokołem dokonać dwóch roszad w podstawowej jedenastce. Do składu wskoczył Daniel Mąka (w miejsce Kacpra Falona) oraz Marcin Pieńkowski (w miejsce Marka Zuziaka). Początek spotkania utwierdził nas w przekonaniu, że to Widzew będzie przez cały mecz starał się narzucić swój styl gry. Drużyna z Łodzi oddawała wiele strzałów, lecz bramkarz Sokoła Maciej Bąbel był w dobrej dyspozycji tamtego dnia. Już w 9. minucie konieczna była zamiana, ponieważ kontuzji doznał Pieńkowski. Zastąpił go Falon, który dobrze wszedł w rolę playmakera. W 35. minucie sektor kibiców gości doznał szoku, ponieważ pierwszy strzał na bramkę Widzewa zakończył się golem na 1:0 i prowadzeniem dla drużyny gospodarzy.

Po 45 minutach fanom czerwono-biało-czerwonych nie było wesoło. Nie dość, że ich drużyna przegrywała 1:0, to po sprawdzeniu wyniku spotkania Lechii Tomaszów Mazowiecki można było się załamać. Bezpośredni rywale o awans wygrywali już po 30. minutach gry 3:0, więc już jedno było pewne – Widzew musiał odwrócić wynik i spotkanie w Ostródzie wygrać.

Po gwizdku na drugą połowę piłkarze Widzewa wyszli bardzo naładowani i to dało pozytywny efekt. W 47. minucie sędzia Grzegorz Kawałko podyktował rzut karny dla ekipy z Łodzi. Pewny strzał oddał wówczas Mateusz Michalski i zrobiło się 1:1. Gol dodatkowo zmobilizował piłkarzy Mroczkowskiego, natomiast Sokół jeszcze bardziej cofnął się do defensywy. Gospodarze nie wychodzili ze swojej połowy, a nawet momentami jedenastu piłkarzy z Ostródy stało we własnym polu karnym. Czas leciał, a piłkarze Widzewa nie mogli znaleźć sposobu na to, żeby ponownie pokonać bramkarza Sokoła. Przełom nastąpił w 77. minucie, gdy zamieszanie w polu karnym wykorzystał Daniel Świderski i zdobył bramkę, która dawała drużynie z Łodzi prowadzenie. Od tego momentu to Sokół rzucił się do ataku, a łodzianie starali się podwyższyć prowadzenie poprzez kontrataki. I to przyniosło efekt w postaci trzeciej bramki dla Widzewa. Dublet ustrzelił Daniel Świderski! W 92. minucie z rzutu wolnego Macieja Humerskiego pokonał Marcin Kajca, lecz była to ostatnia bramka w tym spotkaniu i Widzew wygrał spotkanie w Ostródzie wynikiem 2:3.

Na trybunach nastąpiła euforia. Dzięki przegranej Legii II Warszawa z ŁKS-em Łomża zespół z Ostródy się utrzymał w III lidze, a Widzew dzięki wygranej zapewnił sobie upragniony awans do II ligi. Można powiedzieć, że właśnie tym spotkaniem zakończyła się przygoda Widzewa Łódź spoza centralnym szczeblem rozgrywek ligowych i oby tak zostało na zawsze!

16.06.2018 r. | Sokół Ostróda - Widzew Łódź 2:3 (1:0)